علت زرد شدن برگ گلهای آپارتمانی چیست؟

رضا مومنی دوشنبه 21 اسفند 1396 - 17:37
علت زرد شدن برگ گلهای آپارتمانی چیست؟

زمانی که شما یک گیاهی را از یک گل فروشی یا گلخانه ای خریداری می کنید و به منزل می برید قطعا گیاه شما دچار استرس می شود و این انتقال از جایی مناسب که همه شرایط برایش فراهم است (گلخانه ) به مکانی کم نور، بدون رطوبت، و بدون تهویه هوا برده می شود این تغییرمکان باعث این میشود که تغییراتی در شکل ظاهری و حتی از بین رفت گیاه شما شود.

باید توجه کنید هر گیاهی را که از هر جایی خریداری می کنید پس از انتقال به منزل ابتدا حتما شرایطی مناسب برای گیاه ایجاد کنید تا گیاه شما به مکان جدید عادت کند .

 

چه شرایطی برای گیاه مناسب است؟

اولا شرایط نگهداری هر گل و گیاهی متفاوت است و باید در موقع خرید از فروشنده شرایط نگهداری سوال شود ولی مواردی را که در زیر توضیح داده شده کلی می باشد و تقریبا برای تمام گیاهان آپارتمانی یکی است .

 

پس از اینکه گیاهی را خریداری کردید اگر قصد تعویض گلدان را دارید توجه کنید هر خاکی مناسب گیاهان آپارتمانی نیست! خاک گیاهان آپارتمانی باید زهکشی خیلی مناسب داشته باشد و حداقل ۶۰ درصد خاک از برگ و ماسه تشکیل شده باشد که ریشه راحت تنفس کند. پیشنهاد می شود هیچ وقت از خاک برگ آماده که در بسته بندی ها در بازار موجود است استفاده نکنید.

موقع تعویض گلدان توجه شود که ریشه آسیب نبیند اگر حتی چند تکه از ریشه جدا شود و آسیب ببیند پس از انتقال به منزل باعث ریختن برگها می شود. بعداز تعویض گلدان گیاه را خوب آب بدهید. اگر مشکلی در رابطه با زمان ندارید پیشنهاد میشود بعد از تعویض گلدان گیاه شما حدود یک هفته در همان گلخانه ای که خریداری کردید بماند اما اگر می خواهید سریع گیاه خود را به منزل انتقال بدهید مشکلی ندارد اما باید این موارد را رعایت کنید :

 

۱- حتما گیاه تان را جایی با نور زیاد اما دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید مثلا کنار پنجره جنوبی .

 

۲-حتما گیاه را در مکانی بگذارید که هر از گاهی بتواند هوای بیرون به آن بخورد مثلا همان کنار پنجره مناسب است پس تهویه هوا نکته مهمی است که باید بهش توجه کنید.

 

۳- دو هفته اول هر روز یک یا دو مرتبه بر روی برگهای گیاه تان آب اسپری کنید چون درون منزل هوا خشک است و پس از دو هفته این دفعات را به دو روز در میان به مدت یک ماه تغییر بدهید و سپس برای همیشه هفته ای ۲  الی ۳ مرتبه به برگ آب اسپری کنید این کار باعث ایجاد رطوبت می شود. سعی شود مقدار آبی که اسپری می کنید زیاد نباشد این کار را سطحی کنید در حدی که انگار مقداری شبنم بر روی برگها نشسته است.

 

۴-آبیاری هم زیاد صورت نگیرد چون آب دادن زیاد باعث خفه شدن ریشه گیاهان آپارتمانی میشود هر موقع دیدین که سطح خاک گلدان مرطوب نیست و خشک است اقدام به آبیاری کنید و یک لیوان آب کافی میباشد البته بازم بستگی به سایز گلدان و گیاه مورد نظر دارد ، یک لیوان آب را در همه ی قسمت های خاک پخش کنید و آب را در یک قسمت نریزید.

 

توجه : لازم به ذکر است همان طور که عدم آبیاری ممکن است باعث زرد شدن و خراب شدن گیاه شما می شود ، آب دادن زیاد نیز دقیقا همین حالت را دارد.

با رعایت و توجه کردن به مطالبی که در اینجا گفتیم میتوانید یک گیاه آپارتمانی سالم و همیشه ماندگار داشته باشید.

بازخوردها
    ارسال نظر